68,9% ankietowanych potwierdza cyberincydenty
94,4%ankietowanych potwierdza korzystanie ze sprzętu firmowego do celów prywatnych
aż 72% firm zapłaciłoby okup po skutecznie przeprowadzonym ataku typu ransomware skutkującym zaszyfrowaniem wszystkich danych
tylko 26,4% firm ma przygotowany scenariusz postępowania
w przypadku cyberataku
Najbardziej zagrożone cyberatakami: sektor bankowy, medyczny, administracja publiczna
Pandemia, wojna w Ukrainie, aktywność Chin na arenie międzynarodowej i ich konflikt gospodarczy z USA, których w ostatnich latach świadkami jesteśmy, stanowiły istotny impuls dla dynamicznego wzrostu zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa. Coraz groźniejsze incydenty, tak dotkliwie doświadczające firmy na całym świecie, stają się również przykrą rzeczywistością dla wielu polskich firm. Poprzednie edycje Raportu VECTO: Cyberbezpieczeństwo polskich firm niezbicie dowodziły, że skala zagrożeń jest niezmiennie w tendencji rosnącej, kreśląc pesymistyczne perspektywy dla przedsiębiorstw wielu branż i instytucji publicznych.
Lektura niniejszego Raportu, podsumowującego badanie w 2023 roku, pozwólcie Państwo, że pozwolę sobie uchylenie rąbka tajemnicy, wskazuje, że nasze przewidywania, a także opinia przytłaczającej większości specjalistów okazały się słuszne. Niemal w każdym tygodniu, media i organizacje monitorujące naruszenia bezpieczeństwa danych, donosiły o kolejnych atakach hakerów, wyciekach danych i coraz nowszych metodach dokonywania przestępstw w sieci. Nie ma żadnych podstaw, aby oczekiwać odwrócenia tego trendu, szczególnie, że cyberprzestępczość wciąż zdaje się być o krok przed "jasną stroną cybernetycznej mocy".
Podstawą do zmiany pesymistycznych trendów jest rosnąca świadomość.
Już pierwszej edycji naszego Raportu przyświecał ten właśnie cel – upowszechnienie wiedzy, zrozumienie zagrożeń, identyfikacja mocnych i słabych stron rozwiązań i praktyk stosowanych przez polskie firmy.
Niezmiennie, bowiem w poprzednich edycjach Raportu było podobnie, zdecydowana większość respondentów jest zdania, że głównym źródłem cyberzagrożeń są nieznane grupy hakerów. Zagrożenia widzimy również w działaniach obecnych pracowników oraz nieuczciwej konkurencji.
Michał Mystkowski
tel. (+48) 515 080 000
michal.mystkowski@berryproject.com
VECTO sp. z o.o. działa od 2008 roku. Firma łączy kilkudziesięcioletnie doświadczenie kadry kierowniczej z potencjałem młodego zespołu, który rozumie realia rynku IT i wyzwania stojące przed firmami i instytucjami wobec dynamicznie zmieniającej się technologii. Spółka dostarcza i wdraża systemy informatyczne oraz świadczy usługi outsourcingu IT dla firm. Oferuje kompleksowe rozwiązania zabezpieczania danych oraz backupu w oparciu o produkty renomowanej firmy DELL EMC. Wszystkie prace wdrożeniowe wykonuje zespół certyfikowanych, doświadczonych inżynierów. W 2021 roku, VECTO została uhonorowana prestiżowym tytułem Diamentu Forbesa. Nagroda ta przyznawana jest firmom, które w ciągu ostatnich trzech lat rozwijały się najszybciej i osiągnęły największy wzrost. Wśród najważniejszych kryteriów znalazły się również takie elementy, jak wartość majątku, wiarygodność biznesowa i brak negatywnych zdarzeń prawnych. Za rzetelne opracowanie wyników odpowiada redakcja magazynu Forbes oraz wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. W 2019 i 2020, roku, spółka znalazła się wśród laureatów Gazel Biznesu, przyznawanych przez redakcję dziennika Puls Biznesu. VECTO jest autorem corocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach”, stanowiącego analizę świadomości zagrożeń i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych, stosowanych przez polskie firmy.
Link do pobrania raportu został wysłany
na podany adres email.
Niestety podany adres został już przez kogoś wykorzystany. W celu uzyskania linku
do pobrania raportu prosimy o podanie innego adresu email.