VECTO - systemy informatyczne

Raport cyberbezpieczeństwa

Raport 2023

68,9% ankietowanych potwierdza cyberincydenty

94,4%ankietowanych potwierdza korzystanie ze sprzętu firmowego do celów prywatnych

72% firm zapłaciłoby okup po skutecznie przeprowadzonym ataku typu ransomware skutkującym zaszyfrowaniem wszystkich danych

tylko 26,4% firm ma przygotowany scenariusz postępowania
w przypadku cyberataku

Najbardziej zagrożone cyberatakami: sektor bankowy, medyczny, administracja publiczna

Już prawie 70 proc. polskich firm zetknęło się z cyberincydentem zagrażającym bezpieczeństwu danych i systemów IT.

Pandemia, wojna w Ukrainie, aktywność Chin na arenie międzynarodowej i ich konflikt gospodarczy z USA, których w ostatnich latach świadkami jesteśmy, stanowiły istotny impuls dla dynamicznego wzrostu zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa. Coraz groźniejsze incydenty, tak dotkliwie doświadczające firmy na całym świecie, stają się również przykrą rzeczywistością dla wielu polskich firm. Poprzednie edycje Raportu VECTO: Cyberbezpieczeństwo polskich firm niezbicie dowodziły, że skala zagrożeń jest niezmiennie w tendencji rosnącej, kreśląc pesymistyczne perspektywy dla przedsiębiorstw wielu branż i instytucji publicznych.

Lektura niniejszego Raportu, podsumowującego badanie w 2023 roku, pozwólcie Państwo, że pozwolę sobie uchylenie rąbka tajemnicy, wskazuje, że nasze przewidywania, a także opinia przytłaczającej większości specjalistów okazały się słuszne. Niemal w każdym tygodniu, media i organizacje monitorujące naruszenia bezpieczeństwa danych, donosiły o kolejnych atakach hakerów, wyciekach danych i coraz nowszych metodach dokonywania przestępstw w sieci. Nie ma żadnych podstaw, aby oczekiwać odwrócenia tego trendu, szczególnie, że cyberprzestępczość wciąż zdaje się być o krok przed "jasną stroną cybernetycznej mocy".

Podstawą do zmiany pesymistycznych trendów jest rosnąca świadomość.
Już pierwszej edycji naszego Raportu przyświecał ten właśnie cel – upowszechnienie wiedzy, zrozumienie zagrożeń, identyfikacja mocnych i słabych stron rozwiązań i praktyk stosowanych przez polskie firmy.

– mówi Jakub Wychowański, Prezes Zarządu VECTO.

Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych

Kto odpowiada za cyberataki?

Niezmiennie, bowiem w poprzednich edycjach Raportu było podobnie, zdecydowana większość respondentów jest zdania, że głównym źródłem cyberzagrożeń są nieznane grupy hakerów. Zagrożenia widzimy również w działaniach obecnych pracowników oraz nieuczciwej konkurencji.

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
raport na maila

* Pola obowiązkowe

Dodatkowych informacji udziela:

Michał Mystkowski

tel. (+48) 515 080 000

michal.mystkowski@berryproject.com

VECTO sp. z o.o. działa od 2008 roku. Firma łączy kilkudziesięcioletnie doświadczenie kadry kierowniczej z potencjałem młodego zespołu, który rozumie realia rynku IT i wyzwania stojące przed firmami i instytucjami wobec dynamicznie zmieniającej się technologii. Spółka dostarcza i wdraża systemy informatyczne oraz świadczy usługi outsourcingu IT dla firm. Oferuje kompleksowe rozwiązania zabezpieczania danych oraz backupu w oparciu o produkty renomowanej firmy DELL EMC. Wszystkie prace wdrożeniowe wykonuje zespół certyfikowanych, doświadczonych inżynierów. W 2021 roku, VECTO została uhonorowana prestiżowym tytułem Diamentu Forbesa. Nagroda ta przyznawana jest firmom, które w ciągu ostatnich trzech lat rozwijały się najszybciej i osiągnęły największy wzrost. Wśród najważniejszych kryteriów znalazły się również takie elementy, jak wartość majątku, wiarygodność biznesowa i brak negatywnych zdarzeń prawnych. Za rzetelne opracowanie wyników odpowiada redakcja magazynu Forbes oraz wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. W 2019 i 2020, roku, spółka znalazła się wśród laureatów Gazel Biznesu, przyznawanych przez redakcję dziennika Puls Biznesu. VECTO jest autorem corocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach”, stanowiącego analizę świadomości zagrożeń i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych, stosowanych przez polskie firmy.

W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach