VECTO - systemy informatyczne

Raport cyberbezpieczeństwa

Raport 2022

69,93% ankietowanych potwierdza cyberincydenty – to wzrost o 8% w porównaniu z danymi sprzed roku

96% ankietowanych potwierdza korzystanie ze sprzętu firmowego do celów prywatnych

mniej niż co druga firma korzysta ze wsparcia specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa

tylko 14,68% firm ma przygotowany scenariusz postępowania w przypadku cyberataku

Najbardziej zagrożone cyberatakami: sektor bankowy, medyczny, administracja publiczna

Już prawie 70 proc. polskich firm zetknęło się z cyberincydentem zagrażającym bezpieczeństwu danych i systemów IT.

Za nami niemal 2 lata pandemii, która wymusiła na wielu polskich przedsiębiorcach konieczność wprowadzenia zmian w zarządzaniu biznesem i poszukiwania nowych form budowania konkurencyjności. Z pewnością, jedną z tych dróg okazała się szeroko pojęta cyfryzacja, której dynamika w rodzimych firmach jest wyraźnie widoczna. Potwierdzają to również dane Głównego Urzędu Statystycznego. W 2021 roku z usług w chmurze korzystało już prawie 29 proc. przedsiębiorstw. Wzrostom uległ również proces wykorzystania technologii w e-handlu – z uruchomienia internetowego kanału sprzedaży produktów i usług korzysta dziś niemal co piąta firma (18 proc.). Jeszcze lepiej prezentuje się wskaźnik korzystania przez polskie firmy z mediów społecznościowych, bowiem już ponad połowa przedsiębiorstw aktywnie komunikuje się na kanałach social media (55 proc.), a w kategorii dużych firm odsetek wyniósł niemal 70 proc.

W tegorocznym Raporcie: „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach" ponownie diagnozujemy stan gotowości przedsiębiorstw do przeciwdziałania cyberprzestępczości oraz analizujemy stosowane zabezpieczenia, których zadaniem jest ochrona danych firmowych i systemów IT. W badaniu pojawiły się również nowe pytania, a zgromadzona wiedza pozwoli firmom o mniejszej świadomości zagrożeń, obrać właściwy kurs i skutecznie zadbać o bezpieczeństwo informatyczne.

Polska jest niezmiennie w gronie państw szczególnie narażonych na aktywność cyberprzestępców. Codzienne doniesienia o próbach lub skutecznych atakach hakerskich na polskie firmy są zresztą tego najlepszym dowodem.

Obserwujemy to również w zwiększonej liczbie zapytań, kierowanych do VECTO, odnośnie możliwości zabezpieczenia integralności danych lub ich odzyskania, gdy zasoby IT zostały zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem, np. ransomware.

– mówi Jakub Wychowański, Prezes Zarządu VECTO.

Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych

Kto odpowiada za cyberataki?

Niezmiennie, bowiem w poprzednich edycjach Raportu było podobnie, zdecydowana większość respondentów jest zdania, że głównym źródłem cyberzagrożeń są nieznane grupy hakerów. Zagrożenia widzimy również w działaniach obecnych pracowników oraz nieuczciwej konkurencji.

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
raport na maila

* Pola obowiązkowe

Dodatkowych informacji udziela:

Michał Mystkowski

tel. (+48) 515 080 000

michal.mystkowski@berryproject.com

VECTO sp. z o.o. działa od 2008 roku. Firma łączy kilkudziesięcioletnie doświadczenie kadry kierowniczej z potencjałem młodego zespołu, który rozumie realia rynku IT i wyzwania stojące przed firmami i instytucjami wobec dynamicznie zmieniającej się technologii. Spółka dostarcza i wdraża systemy informatyczne oraz świadczy usługi outsourcingu IT dla firm. Oferuje kompleksowe rozwiązania zabezpieczania danych oraz backupu w oparciu o produkty renomowanej firmy DELL EMC. Wszystkie prace wdrożeniowe wykonuje zespół certyfikowanych, doświadczonych inżynierów. W 2021 roku, VECTO została uhonorowana prestiżowym tytułem Diamentu Forbesa. Nagroda ta przyznawana jest firmom, które w ciągu ostatnich trzech lat rozwijały się najszybciej i osiągnęły największy wzrost. Wśród najważniejszych kryteriów znalazły się również takie elementy, jak wartość majątku, wiarygodność biznesowa i brak negatywnych zdarzeń prawnych. Za rzetelne opracowanie wyników odpowiada redakcja magazynu Forbes oraz wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. W 2019 i 2020, roku, spółka znalazła się wśród laureatów Gazel Biznesu, przyznawanych przez redakcję dziennika Puls Biznesu. VECTO jest autorem corocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach”, stanowiącego analizę świadomości zagrożeń i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych, stosowanych przez polskie firmy.

W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach