VECTO - systemy informatyczne

Raport cyberbezpieczeństwa

64,17% ankietowanych potwierdza cyberincydenty – to wzrost o 19% w porównaniu z danymi sprzed roku.

92% ankietowanych potwierdza korzystanie ze sprzętu firmowego do celów prywatnych.

Mniej niż co druga firma korzysta ze wsparcia specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Tylko 23,75% ankietowanych potwierdza, że firmowa sieć w ich firmie nie jest prawidłowo zabezpieczona.

Najbardziej zagrożone cyberatakami: sektor bankowy, medyczny, firmy farmaceutyczne.

Już prawie 65 proc. polskich firm zetknęło się z cyberincydentem zagrażającym bezpieczeństwu danych i systemów IT.

Trwająca pandemia i zmieniające się modele prowadzenia biznesu generują zupełnie nowe zagrożenia. Tymczasem tylko 48 proc. rodzimych przedsiębiorstw korzysta ze wsparcia specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Coraz powszechniejsza praca zdalna nie przełożyła się na wzrost inwestycji w ochronę danych, choć 92 proc. respondentów przyznało, że korzysta ze sprzętu firmowego do celów prywatnych. W ocenie Polaków, szkodliwego oprogramowania i aktywności hakerów powinny obawiać się przede wszystkim instytucje bankowe, podmioty służby zdrowia i firmy farmaceutyczne.

Raport: Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2021 to już czwarta edycja badania, w którym VECTO analizuje stopień przygotowania i świadomość zagrożeń rodzimych przedsiębiorstw w zakresie ochrony danych i systemów IT. Wydarzenia ubiegłego roku, z oczywistych względów, skierowały atencję autorów opracowania na nowe obszary bezpieczeństwa danych. Koronawirus stał się bowiem katalizatorem głębokich przemian na wielu płaszczyznach. Wymusił zmiany organizacyjne, które w połączeniu z rozwojem takich technologii, jak AI, IoT, Big Data czy rozwiązań chmurowych, zrewolucjonizował model prowadzenia biznesu i spopularyzował koncept pracy zdalnej. Efektem tych zmian jest wyraźne zwiększenie ruchu w sieci, przesyłanych informacji, a także i czasu, jaki użytkownicy spędzają przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych.

W cieniu szans, wynikających z digitalizacji i wzrostu udziału nowoczesnych technologii w biznesie, kryją się jednak zagrożenia. Cyberprzestępczość wkroczyła w swoją złotą erę, a jej skala rośnie w zastraszającym tempie. Światowe dane wskazują, że w ciągu doby notowanych jest ponad 17,5 mln cyberincydentów. Swoje żniwo zbiera wciąż oprogramowanie ransomware.

Polskie firmy również muszą być przygotowane na czarne scenariusze, albowiem nasz kraj już znalazła się w gronie 20 państw najbardziej narażonych na cyberataki.

– mówi Jakub Wychowański, członek zarządu VECTO.

Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych

Cyberincydent już w 64 proc. polskich firm

Drastycznie, względem danych z lat ubiegłych wzrósł odsetek firm, które stały się celem cyberataku lub odnotowały incydenty zagrażające bezpieczeństwu systemów IT i integralności danych. 64,17 proc. firm potwierdziło odnotowanie zdarzenia, które stanowiło zagrożenie lub wprost doprowadziło do utraty lub zaszyfrowania danych firmowych. Oznacza to wzrost o 19 proc. względem danych za rok 2019. Trend ten, połączony z niewątpliwie rosnącą świadomością cyberzagrożeń wśród Polaków, znajduje odzwierciedlenie w odpowiedziach na pytanie: „Czy uważasz, że sieć w Twojej firmie jest prawidłowo zabezpieczona?”. O ile w poprzednich edycjach odpowiedź „tak” uzyskała 44 proc., o tyle w raporcie za 2020 rok odsetek ten wyraźnie spadł do poziomu 23,75 proc. Wzrosła za to liczba odpowiedzi „nie” oraz „trudno powiedzieć”, notując kolejno 32,5 proc. i 35,42 proc.

Koresponduje to również ze wzrostem odsetku przedsiębiorstw, które nie korzystają z usług specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa danych – z 46 proc. w 2019 roku do niemal 52 proc. w 2020 roku. Deklarację korzystania ze specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa złożyło łącznie 48,33 proc. badanych firm, z tego 26,25 proc. dysponuje tego typu kompetencjami inhouse, a 22,08 firm zleca obsługę obszaru ochrony systemów i danych IT na zewnątrz.

Zagrożenia? Hakerzy i my sami!

Za cyberincydenty winimy przede wszystkim nieznane grupy hakerów (62 proc.). Podobnie jak w latach poprzednich ta odpowiedź była wskazywana najczęściej w kontekście pytania o źródła zagrożeń bezpieczeństwa IT. Na drugim miejscu uplasowaliśmy samych siebie – obecni pracownicy, w ocenie 24,58 proc. respondentów, odpowiadają za naruszenie integralności systemów informatycznych. 11,25 proc. wskazało nieuczciwą konkurencję.

Praca zdalna – dodatkowe zabezpieczenia w zaledwie co 10 firmie

Skalę potencjalnych niebezpieczeństw obrazują kolejne dane. Aż 91,67 proc. naszych ankietowanych stwierdziło, że dostęp do firmowej infrastruktury IT, w tym komputerów, smartfonów, tabletów ma od 90 do 100 proc. wszystkich pracowników. Choć ogromna część zatrudnionych pracuje do dziś zdalnie, to w aż 88 proc. badanych firm nie wprowadzono żadnych dodatkowych zabezpieczeń dla pracowników w trybie home office. Jedynie 12 proc. ankietowanych przedsiębiorstw podjęło takie działania. Dane są zaskakujące, gdy skonfrontujemy je z analizą odpowiedzi na pytanie, czy wspomniana praca zdalna w dobie koronawirusa zwiększa ryzyko wystąpienia cyberzagrożeń. Twierdząco odpowiedziało aż 82 proc. badanych firm.

Polskie firmy łatwym celem?

W polskich przedsiębiorstwach wciąż pokutuje przeświadczenie, że nie są one interesującym celem ataków. Jednakże w katalogu firm i instytucji, którym przyszło się zmierzyć w ubiegłym roku z konsekwencjami cyberataków, nie znajdujemy wyłącznie podmiotów z pierwszych stron gazet. Znane marki wśród ofiar cyberprzestępców to jedynie czubek góry lodowej. Na jej fundament, niewidoczny pod powierzchnią oceanu szkodliwego oprogramowania, ransomware, szpiegostwa gospodarczego, phishingu i wielu innych narzędzi cyberprzestępców, składa się dramat małych i średnich firm. Setki polskich przedsiębiorstw i tysiące użytkowników codziennie zdaje sobie sprawę, że nie dostrzegli w porę zagrożeń dzisiejszego cyberświata.

Tymczasem rynek jest pełen interesujących rozwiązań, które pozwalają skutecznie przygotować się na ewentualność naruszenia integralności danych. Nie zawsze są to narzędzia kosztowne, choć i te, oferowane dziś w modelu subskrypcyjnym, nie są nieosiągalne dla podmiotów o mniejszych możliwościach finansowych. „Doświadczenia na polskim rynku, a także wyraźne trendy globalne powinny być wystarczającą rekomendacją dla każdego odpowiedzialnego przedsiębiorcy i zachętą do weryfikacji dotychczasowej strategii zabezpieczenia danych i infrastruktury IT. Tylko dbając o bezpieczeństwo firmowych danych i zasobów informatycznych, możemy skutecznie zadbać o przyszłość naszego biznesu.

– mówi Jakub Wychowański, członek zarządu VECTO.

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
raport na maila

* Pola obowiązkowe

Dodatkowych informacji udziela:

Michał Mystkowski

tel. (+48) 515 080 000

michal.mystkowski@berryproject.com

VECTO sp. z o.o. działa od 2008 roku. Firma łączy kilkudziesięcioletnie doświadczenie kadry kierowniczej z potencjałem młodego zespołu, który rozumie realia rynku IT i wyzwania stojące przed firmami i instytucjami wobec dynamicznie zmieniającej się technologii. Spółka dostarcza i wdraża systemy informatyczne oraz świadczy usługi outsourcingu IT dla firm. Oferuje kompleksowe rozwiązania zabezpieczania danych oraz backupu w oparciu o produkty renomowanej firmy DELL EMC. Wszystkie prace wdrożeniowe wykonuje zespół certyfikowanych, doświadczonych inżynierów. W 2021 roku, VECTO została uhonorowana prestiżowym tytułem Diamentu Forbesa. Nagroda ta przyznawana jest firmom, które w ciągu ostatnich trzech lat rozwijały się najszybciej i osiągnęły największy wzrost. Wśród najważniejszych kryteriów znalazły się również takie elementy, jak wartość majątku, wiarygodność biznesowa i brak negatywnych zdarzeń prawnych. Za rzetelne opracowanie wyników odpowiada redakcja magazynu Forbes oraz wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. W 2019 i 2020, roku, spółka znalazła się wśród laureatów Gazel Biznesu, przyznawanych przez redakcję dziennika Puls Biznesu. VECTO jest autorem corocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach”, stanowiącego analizę świadomości zagrożeń i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych, stosowanych przez polskie firmy.

W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach