pracownicy niemal

33%

firm nie potrafi jasno wskazać, co ich przedsiębiorstwa zrobiły w kontekście nowych regulacji prawnych
 

7,3%

ankietowanych korzysta z backupu na komputerze
 

70%

respondentów nie wie, jak zareagować w chwili stwierdzenia cyberzagrożenia

Polskie firmy nie dbają o cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępczość, kradzieże danych i tożsamości, Internet Rzeczy, działalność hackerów – to nie tylko hasła z pierwszych stron światowych gazet, ale i realne zagrożenia, wobec których coraz częściej stawać muszą polskie firmy. Dotychczasowe przekonanie, że nasze przedsiębiorstwa nie są przedmiotem zainteresowania cybeprzestępców zostały brutalnie zweryfikowane stratami wynikającymi choćby z ataków ransomware, które skutecznie zablokowały dane wielu polskich firm w 2017 i 2018 roku, a także kilkoma spektakularnymi atakami grup hackerskich, w tym ataku DDoS na Home.pl – największym w ponad 20 letniej historii znanego wszystkim potentata na rynku usług hostingowych.

Niestety wszystko wskazuje na to, że ze szkodliwą działalnością cyberprzestępców przyjdzie się nam mierzyć coraz częściej. W 2018 r. liczba ataków hakerskich drastycznie wzrosła. Już w pierwszej połowie ubiegłego roku mowa była o podwojeniu ich liczby w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku. W drugim kwartale skutki działań przestępczych online dotknęły 765 mln osób, co jasno pokazuje jak wielki jest to problem dla całego świata. Według różnych analiz, koszty cyberataków w ujęciu globalnym w 2021 r. wyniosą ok. 6 bln dol. Oznacza to podwojenie poziomu notowanego w 2015 r. W zaledwie sześć lat. Wkrótce zatem koszty te będą czterokrotnie wyższe od wartości obecnego, światowego rynku e-commerce.

Postępująca digitalizacja wszystkich przestrzeni życiowych udostępnia zupełnie nowe perspektywy i pozwala na redefinicję metod osiągania celów i zaspakajania biznesowych ambicji. Czy jednak polskie firmy dostrzegają towarzyszące szansom zagrożenia? Czy potrafimy chronić się przed tymi, dla których Internet jest narzędziem prowadzenia nielegalnej działalności i narażania nas wszystkich, zwykłych użytkowników, na gigantyczne straty?

Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych
Już dziś wiemy, że koszty cyberataków w ujęciu globalnym w 2021 r. wyniosą ok. 6 bln dol. Oznacza to podwojenie poziomu notowanego w 2015 r. w zaledwie sześć lat

Już dziś wiemy, że koszty cyberataków w ujęciu globalnym w 2021 r. wyniosą ok. 6 bln dol. Oznacza to podwojenie poziomu notowanego w 2015 r. w zaledwie sześć lat.

Pobierz Raport

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
pełny raport
na maila

Pola obowiązkowe