Internet w Polsce znacznie przyspieszył w porównaniu do ostatnich sześciu miesięcy 2020 roku - podaje SpeedTest.pl, prezentując ranking za pierwsze półrocze 2021 r.
W minionym półroczu Internet w Polsce znacznie przyspieszył w porównaniu do ostatnich sześciu miesięcy 2020 roku. W przypadku Internetu domowego wystąpił wzrost średniej prędkości pobierania danych o 19,4% (z 64,9 Mb/s do 77,5 Mb/s), a mobilnego o 25,2% (z 28,6 Mb/s do 35,8 Mb/s). W przypadku sieci 5G, średnie prędkości pobierania danych są od dwóch do pięciu razy wyższe w porównaniu z wynikami dla wszystkich technologii mobilnych.
Warto przypomnieć, że polski internet obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Dokładnie w sierpniu 1991 roku pracownicy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przesłali powitalnego e-maila do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze i tę wiekopomną chwilę traktujemy, jako początek komunikacji internetowej w naszym kraju.
W rzeczywistości, rok wcześniej, krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN nawiązał połączenie ze szwajcarskim CERN-em. To analogowe (czyli kablowe) połączenie miało ekscytującą prędkość 9600 bitów na sekundę, a jego miesięczny koszt utrzymania wynosił 13,5 miliona starych złotych. Dla porównania, średnia ówczesna pensja wynosiła ok. 1 mln złotych. Warto dodać, że wysyłanie oraz odbieranie jakichkolwiek danych trwało czasami nawet kilka godzin. Plik o "wadze" 5 MB pobierałby się w takim tempie ponad 60 minut.