12-07-2016
W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej możemy przeczytać o coraz powszechniejszym procederze ataków wirusami wymuszającymi okup, nazywanych ransomware. Na pytania, jak się przed nimi chronić i co zrobić, gdy już zaatakują odpowiada Jakub Wychowański, szef bezpieczeństwa danych w VECTO Sp. z o.o.
W artykule znalazły się również przygotowane przez zespół VECTO porady, jak uniknąć zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem:
- Rób backup danych na zewnętrzne urządzenia lub do chmury - nigdy nie będziemy do końca pewni innych zabezpieczeń. Każdy system, firewall, antywirus, wtyczka itd. może zawieść. Uwaga! Nośniki zewnętrzne podłączone do komputera podczas infekcji również zostaną bezpowrotnie zaszyfrowane. Backup do chmury jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż realizuje się automatycznie - nie trzeba o nim pamiętać.
- Unikaj logowania się na konto z uprawnieniami administracyjnymi do komputera. Pracuj na koncie użytkownika, a konta administratora używaj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, np. do instalacji programów.
- Systematycznie i często aktualizuj system operacyjny i programy - niwelujesz w ten sposób luki bezpieczeństwa wykryte przez twórców oprogramowania.
- Unikaj wchodzenia na strony zawierające niebezpieczne treści, klikania w podejrzane linki i używania nieznanych narzędzi.
- Bardzo ostrożnie otwieraj załączniki e-mail, nawet od zaufanych nadawców. Adres nadawcy w wiadomości e-mail łatwo jest podmienić i podać się za dowolną osobę. Znane są też sztuczki, dzięki którym plik wyglądający np. na PDF czy ZIP faktycznie jest plikiem z wirusem.
- Jeśli musisz otworzyć załącznik, a wydaje ci się on podejrzany, możesz bezpłatnie przeskanować go w serwisie www.virustotal.com. Pamiętaj jednak, by nie przesyłać plików zawierających poufne dane.
Pełną treść artykułu można przeczytać tutaj:
http://wyborcza.biz/biznes/1,147881,20385533,ransomware-czyli-wirusy-szantazysci-atakuja.html