VECTO - systemy informatyczne

Cyberbezpieczeństwo polskich firm
2018

tylko

33%

firm jest odpowiednio zabezpieczonych przed atakami z sieci
 

61%

firm nie korzysta ze specjalistów od zabezpieczania danych
 

>50%

ponad połowa polskich firm zetknęła się z cyberprzestępczością

Tylko co trzecia polska firma
gotowa na cyberatak!

Cyberbezpieczeństwo w świetle mocno nagłaśnianych przypadków ataków hakerskich, staje się jednym z priorytetów dla polskich przedsiębiorstw. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie wewnętrznych zasobów danych i baz klientów, ale również o ich zaufanie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zagrożenia ze strony grup hakerskich narastają. Według szacunkowych danych w 2017 r. ok. 80% polskich przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden cyberincydent. Co trzecia firma zaobserwowała wzrost liczby cyberataków w przeciągu ostatniego roku. Pomimo rosnącej skali tego typu zjawisk, zaledwie tylko co 10 firma o rocznych przychodach przekraczających 50 mln zł, zatrudnia dedykowanego eksperta ds. bezpieczeństwa informacji. Czy zatem nie jest tak, że rozumiemy cyberzagrożenia, ale niespecjalnie inwestujemy w profilaktykę i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo systemów informatycznych?

Postanowiliśmy temu zjawisku poświęcić niniejszy raport. W 2017 roku przeprowadziliśmy badanie polskich firm z różnych branż, którego celem było zdiagnozowanie świadomości zagrożeń, stopień przygotowania przedsiębiorstw na wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, a także gotowości na realizację wyzwań, jakie stawia przed polskim biznesem ogromna aktywność i skala działań cyberprzestępców.

Już dziś wiemy, że co godzinę dochodzi na świecie do ok. 1000 cyberataków. Skala tego zjawiska rośnie w zastraszającym tempie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości również polskie firmy będą musiały zmagać się z konsekwencjami wzrostu aktywności cyberprzestępców. Mamy nadzieję, że niniejszy raport zainspiruje rodzime firmy do skrupulatnej oceny stosowanych przez nie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, ochrony danych oraz całej struktury informatycznej.

Jakub Wychowański
Sales Manager/członek zarządu
VECTO Sp. z o.o.

Tak ankietowani w skali 1 do 5 ocenili skutki
ewentualnego ataku cyberprzestępców na system IT firmy
(1-mało prawdopodobne, 5-bardzo prawdopodobne):


może doprowadzić
do utraty klientów

3.9/5


może doprowadzić
do strat finansowych

4.1/5


może doprowadzić
do zamknięcia firmy

3.6/5

może doprowadzić
do osłabienia wizerunku
i zaufania

4.2/5

O badaniu

Badanie było przeprowadzone od kwietnia do końca września 2017 r. na próbie niemal 430 przedsiębiorstw. Największa próba poddana została badaniu w formie kwestionariusza internetowego, stosowane były też ankiety w formie papierowej oraz e-mailowej. Dominowali przedstawiciele firm średnich i dużych. Przedsiębiorstwa zatrudniające 6-10 osób stanowiły 28,4% ogółu badanych, te z zatrudnieniem 11-50 osób – 26,8 %. Co czwarta ankietowana firma była reprezentantem firm małych, z zatrudnieniem do 5 osób, a firmy największe z ponad 50-osbowymi zespołami stanowiły 21,2% badanych przedsiębiorstw.

Pobierz Raport

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
pełny raport
na maila

Pola obowiązkowe
W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach