VECTO - systemy informatyczne

Case Study: Wirtualizacja Infrastruktury IT dla Zakładów Gotec Polska

28-04-2017

Gotec Polska Sp. z o.o. to producent wyspecjalizowany w pokrywaniu i łączeniu detali z tworzyw sztucznych i metali dla podzespołów wykorzystywanych w branży samochodowej. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii - oraz specjalnych klejów - firma przygotowuje szeroki asortyment elementów do dalszej obróbki, którą jest proces wulkanizacji, czyli połączeń guma-metal, guma-plastik.

Firma jest strategicznym partnerem wielu czołowych producentów z branży samochodowej i motoryzacyjnej. Jak mówią przedstawiciele firmy, części produkowane w fabrykach Gotec znajdują się w większość z 70 mln aut produkowanych każdego roku na świecie. W Polsce firma ma zakłady w dwóch lokalizacjach - w Jastrzębiu koło Brodnicy i w Komornikach koło Środy Śląskiej. W swej działalności Gotec kładzie nacisk na jakość wytwarzanych wyrobów i terminowość dostaw. Aby zagwarantować dostawy na czas, Gotec Polska potrzebował niezawodnej platformy sprzętowej, z której korzystają - stosowane w zakładach tej firmy - systemy IT sterujące m.in. produkcją i logistyką.

Budowa elastycznej, zwirtualizowanej platformy IT

W roku 2016 postanowiliśmy o wymianie przestarzałych serwerów fizycznych i zastąpienie ich maszynami wirtualnymi. Chcieliśmy móc sprawniej, wygodniej i łatwiej zarządzać naszą platformą. Rozwiązania tego typu są także dużo bardziej elastyczne m.in. w zakresie udostępniania niezbędnej mocy obliczeniowej.

- mówi Wojciech Szmyciński, kierownik IT w Gotec Polska w Jastrzębiu.

Dzięki narzędziom do wirtualizacji można np. zminimalizować czas, jaki jest potrzebny na uruchomienie nowej usługi. Postawienie gotowej do pracy maszyny wirtualnej zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Ograniczyć można też ewentualne przestoje w dostępie do usług do kilku minut. Reinicjalizacja standardowej maszyny wirtualnej zajmuje zaledwie 2 minuty. "Potrzebowaliśmy jednak sprawdzonej i niezawodnej platformy dla maszyn wirtualnych" - dodaje.

Ostatecznie przedstawiciele firmy zdecydowali się na ofertę zaprezentowaną przez firmę Vecto, a opartą o rozwiązania Dell EMC VxRail. "Projekt modernizacji i wymiany infrastruktury IT w zakładzie produkcyjnym Gotec w Jastrzębiu został przygotowany w oparciu o analizę obecnie funkcjonującej infrastruktury IT; konsultację z działem IT wyzwań, jakie stawiają przestarzałe już maszyny fizyczne oraz oszacowanie potrzeb i oczekiwań, jakie biznes stawia przez działem IT dziś i w przyszłości" - wspominają przedstawiciele Vecto.

W efekcie rozmów z przedstawicielami Gotec Polska, specjaliści Vecto - wspólnie z Dell Technologies - przygotowali propozycję nowej infrastruktury opartej o: platformę hiperkonwergentną VxRail G410s hybrid; wirtualizator VMware wraz z narzędziami gwarantującymi zapewnienie ciągłości działania (Business Continuity) i backup oraz narzędzie DataDomain Virtual Edition jako odseparowane repozytorium do przechowywania kopii zapasowej całego środowiska IT.

Warto podkreślić, że w zaproponowanym rozwiązaniu przedstawiciele Vecto wykorzystali elementy obecnej infrastruktury (serwer R520 jako repozytorium na backup) obniżając w ten sposób koszt całej platformy. "Z dwóch maszyn fizycznych już zrezygnowaliśmy. Natomiast dwie kolejne czekają na konwersję i zostaną wykorzystane do budowy platformy backupu dla naszych maszyn wirtualnych. W ramach konwersji wymieniamy dyski oraz karty sieciowe na nowe, oparte o technologię 10 GB Ethernet. Na tych maszynach zainstalujemy rozwiązania VMware, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć klaster maszyn o wysokiej dostępności - High Availability"

- mówi Wojciech Szmyciński.

W chwili obecnej na platformie Dell EMC VxRail w Jastrzębiu działa ok. 6 maszyn wirtualnych. Docelowo ma ich być ok. 15. "Zaczęliśmy od utworzenia serwerów dla kontrolera domeny, bazy danych, stron WWW i na potrzeby autorskiego oprogramowania do transmisja danych z systemów ERP. Docelowo na maszyny wirtualne przeniesione zostanie także oprogramowanie mobilne firmy Comarch - mobilny serwis i e-pracownik - oraz system terminalowy" - wyjaśnia Wojciech Szmyciński. "Platforma Dell EMC VxRail działa zarówno w naszym zakładzie w Jastrzębiu, jak i w Komornikach koło Środy Śląskiej" - dodaje. Platformy Dell EMC VxRail w Jastrzębiu i Komornikach są spójne, co pozwala w przyszłości na tzw. zabezpieczenie krzyżowe obydwu placówek, łącznie z backupem. "Naszym zdaniem jest to unikalna funkcjonalność" - przekonują przedstawiciele Vecto.

Zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy

Argumentami, które stały za wyborem oferty Vecto oraz Dell EMC było m.in.: 5-letnie wsparciem gwarancyjne jednego producenta, którym jest Dell Technologies. Pozwala to na unikniecie sytuacji, kiedy to różni producenci elementów składowych rozwiązania przerzucają na siebie winę za ewentualną awarię środowiska IT.

Największą korzyścią z migracji infrastruktury IT Gotec Polska jest to, że platforma Dell EMC VxRail jest w stanie zapewnić bezprzerwową dostępność do danych. Dzięki temu działy biznesowe mają stały dostęp do danych i usług IT. Rozwiązania (oparte o 4 węzły) pozwala na wykonywanie standardowych procedur optymalizacyjnych infrastruktury związanych np. z aktualizacjami w sposób niewidoczny dla użytkowników.

"Przykładowo, aktualizacja bazy sterowników czy wersji aplikacji realizowana jest zaledwie w jednym kroku w sposób zautomatyzowany. Odpowiada za to centralna konsola VxRail Manager, a nie administrator, który wcześniej przeprowadzał ten proces dla każdego z elementów IT z osobna. Dzięki temu nie pojawią się też problemy niezgodności wersji oprogramowania, z jakimi można spotkać się w klasycznej platformie" - wyjaśniają przedstawiciele Vecto.

Ułatwione zarządzanie nową platformą sprzętową

Dell EMC VxRail pozwala też na zarządzanie całym zapleczem aplikacyjnym infrastruktury z jednego miejsca. Nie ma potrzeby logowania się osobno na serwery, przełączniki czy macierze dyskowe. Wszystkie te procesy są robione automatycznie przez centralna konsolę vCenter. Dzięki temu administratorzy IT mogą poświęcić zaoszczędzony czas na inne kluczowe zadania.

W przyszłości Gotec Polska może w bardzo łatwy i szybki sposób rozbudować platformę Dell EMC VxRail. Jest to bowiem platforma typu scale-out. Jej rozbudowa polega na dokładaniu kolejnych węzłów do istniejącej już infrastruktury. Cały proces rozbudowy zajmuje zaledwie kilkanaście minut, bez przestojów w działaniu istniejącej platformy. Urządzenie VxRail Appliance umożliwia rozbudowę konfiguracji do nawet 3200 maszyn wirtualnych.

O Dell EMC VxRail

Rodzina produktów VxRail to urządzenia - które jako element infrastruktury hiperkonwergentnej - umożliwiają łatwiejszą i szybszą realizację w pełni zwirtualizowanego środowiska centrum przetwarzania danych definiowanego programowo SDDC (Software-Defined Data Center). Łączą w sobie usługi danych i najlepsze funkcjonalności zarządzania systemami rodem z EMC oraz wiodące oprogramowanie VMware - vSphere, vCenter Server oraz Virtual SAN. Natomiast pełna integracja z dotychczasowymi narzędziami VMware - takimi jak vCops i vRealize - pozwala na wykorzystanie narzędzi informatycznych i procesów już wcześniej wdrożonych u klienta.

Urządzenie VxRail Appliance udostępnia w konfiguracji standardowej (bez dodatkowych opłat) pełną gamę zintegrowanych usług dotyczących danych, włącznie z replikacją, kopiami zapasowymi i obsługą warstw w chmurze. Ponadto jest wyposażone w technologie ochrony danych, takie jak EMC RecoverPoint for VMs oraz VMware vSphere Data Protection. Z kolei zintegrowany komponent EMC CloudArray umożliwia bezproblemowe stosowanie urządzenia w chmurach publicznych i prywatnych, co pozwala na bezpieczne rozszerzanie pojemności pamięci masowej praktycznie bez ograniczeń. Dostępna jest też dodatkowa pamięć masowa na żądanie (w chmurze) do 10 TB na urządzenie.

W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach